Na 140 umělců a tvořivých lidí zaplnilo v pondělí 2. prosince 2019 Kaiserštejnský palác na Malostranském náměstí v Praze.
Rozsvítili ho lidskostí, radostí, smíchem, hudbou a krásnými příběhy.
Uprostřed sálu Emy Destinnové usedli v kruhu inspirující umělci a osobnosti, aby sdíleli své příběhy a zdroje inspirace. Do svého nitra dovolili nahlédnout Bára Nesvadbová, Patrik Kee, Jaroslav Dušek, Jan Rak, Jiří Charvát, Stanislav Stejskal, Marcela Berith, Dagmar Kocůrková, Michal Čagánek, Mirka Papajiková, Karaimi, Lenka Melicharová, Michaela Cmíralová a Sylvie Hankeová.

Zpěvák Patrik Kee už od dětství věděl, že může vše a že v tom bude dobrý, pokud se do toho pustí naplno. Navíc zažíval podporu své rodiny. To štěstí většina přítomných neměla. Jejich první tvůrčí počiny se často setkávaly s nepochopením i odmítnutím. Kreativita je však nesmírně mocná síla a svoji cestu si v každém nakonec vždy najde.

Tvořivost jako naše přirozenost

Kvantový Fyzik Jan Rak prozradil, že s tvořením začal až po padesátce. Nakonec ale musel připustit, že se tvořením, tak jako my všichni, vlastně zabývá celý svůj život. Tvoření je totiž naší nejvnitřnější přirozeností. Už samotné naše početí je nesmírným tvořivým aktem. Dětství to je následně jedna exploze kreativity a tvůrčích nápadů. Jaroslav Dušek například miluje pozorovat svého vnuka, který si velmi rád vychutnává určité dědečkovy věty a milým způsobem je vyžaduje opakovat stále dokola. Jaroslav Dušek také popsal stav, kdy se vydělil z Jednoty a poprvé tak sám sebe vnímal jako něco vnějšího. Zkušenost, kterou si všichni procházíme jako malé děti.

Dopolední část se konala jedinečnou formou kruhů, což je velmi účinný prostředek pro propojování lidí, jak si dobře uvědomují pořadatelé akce ze spolku Změna Paradigmatu. Kolem středového kruhu s hosty bylo celkem pět dalších kruhů. Principem je, že mluví vždy jeden člověk a ostatní naslouchají. Atmosféra byla celou dobu nepopsatelně přátelská, laskavá a nabíjející.

Nesmírný význam radosti a spolutvorby
Uvolnit energii dostali všichni přítomní možnost v odpolední části, kdy se rozproudila hudba a tanec. Skupina PraMeny, Patrik Kee se svými hravými improvizacemi a Stanislav Stejskal se svým didgeridoo naplnili blahodárnými tóny Křišťálový sál. V dalších prostorách mezitím probíhalo povídání s hosty, beseda Jaroslava Duška a Jana Raka o podstatě naší existence a mnoho dalšího.   

Na závěr setkání se všichni sešli v jednom velkém kruhu, aby sdíleli své prožitky z celého dne. Opakovaně zaznívala slova jako vděčnost, radost a inspirace. Na konec prostor opět ovládla hudba, tanec a smích. Nezažil jsem žádnou jinou akci, kde by vládla tak přátelská uvolněná atmosféra a všichni si setkání tak užili. Nejmladší účastnici přitom bylo sotva několik měsíců, nejstarší pak hodně přes sedmdesát let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *